Thursday - 12/29/2016
Pool A Pool B Pool C Pool D
Eastside 3-0 Lugoff-Elgin 3-0 River Bluff 3-0 Rock Hill 3-0
York 2-1 Summerville 2-1 Fort Mill 2-1 Chapin 2-1
Boiling Springs 1-2 Lexington 1-2 Westside 1-2 White Knoll 1-2
Richland NE 0-3 Greenville 0-3 Spring Valley 0-3 Sumter 0-3
Round 1
Eastside 58 York 9
Boiling Springs 54 Richland NE 15
Lugoff-Elgin 57 Lexington 24
Summerville 66 Greenville 12
River Bluff 40 Fort Mill 18
Westside 48 Spring Valley 30
Round 2
Eastside 65 Boiling Springs 11
York 64 Richland NE 12
Lugoff-Elgin 40 Summerville 22
Lexington 60 Greenville 21
Rock Hill 45 Chapin 27
White Knoll 48 Sumter 25
Round 3
Eastside 76 Richland NE 3
York 42 Boiling Springs 41
Fort Mill 56 Westside 21
River Bluff 47 Spring Valley 23
Rock Hill 71 Sumter 9
Chapin 49 White Knoll 28
Round 4
Lugoff-Elgin 72 Greenville 12
Summerville 39 Lexington 28
Fort Mill 45 Spring Valley 32
River Bluff 54 Westside 12
Rock Hill 62 White Knoll 6
Chapin 72 Sumter 12
3:30 - 4:45 - Round 5 - Gold Bracket Quarterfinals (1st and 2nd place teams in each pool)
Eastside 66 Summerville 6
Rock Hill 37 Fort Mill 26
Lugoff-Elgin 54 York 24
River Bluff 41 Chapin 26
4:45 - 6:00 - Round 6 - Silver Bracket Quarterfinals (3rd and 4th place teams in each pool)
Boiling Springs 52 Greenville 18
White Knoll 51 Spring Valley 27
Lexington 58 Richland NE 24
Westside 54 Sumter 24
Friday - 12/30/2016
9:00 - 10:15 - Silver Bracket Semi-Finals and Consi Semi-Finals
Semis
Lexington 45 Westside 31
Boiling Springs 48 White Knoll 22
Consi Semis
Sumter 24 Richland NE 21
Spring Valley 54 Greenville 18
10:15 - 11:30 - Gold Bracket Semi-Finals and Consi Semi-Finals
Semis
Eastside 45 Rock Hill 19
River Bluff 45 Lugoff-Elgin 23
Consi Semis
Fort Mill 44 Summerville 27
Chapin 62 York 12
11:30 - 12:45 - Silver Bracket Placements
9th Place
Lexington 45 Boiling Springs 27
11th Place
Westside 39 White Knoll 36
13th Place
Spring Valley 54 Sumter 12
15th Place
Greenville 24 Richland NE 13
1:00 - 2:30 - Gold Bracket Placements
1st Place
Eastside 47 River Bluff 13
3rd Place
Rock Hill 43 Lugoff-Elgin 22
5th Place
Chapin 33 Fort Mill 31
7th Place
Summerville 42 York 31
2016 KO Sportswear Wildcat Duals - Most Outstanding Wrestlers
Sgt JD Meador Lightweight MOW
145 lbs - Jacob Hart, Fort Mill
1st Lt Ryan Rawl Heavyweight MOW
152 lbs - Noah North, Lugoff-Elgin
Pool A Pool B Pool C Pool D
Eastside 3-0 Lugoff-Elgin 3-0 River Bluff 3-0 Rock Hill 3-0
York 2-1 Summerville 2-1 Fort Mill 2-1 Chapin 2-1
Boiling Springs 1-2 Lexington 1-2 Westside 1-2 White Knoll 1-2
Richland NE 0-3 Greenville 0-3 Spring Valley 0-3 Sumter 0-3
Round 1
Eastside 58 York 9
Boiling Springs 54 Richland NE 15
Lugoff-Elgin 57 Lexington 24
Summerville 66 Greenville 12
River Bluff 40 Fort Mill 18
Westside 48 Spring Valley 30
Round 2
Eastside 65 Boiling Springs 11
York 64 Richland NE 12
Lugoff-Elgin 40 Summerville 22
Lexington 60 Greenville 21
Rock Hill 45 Chapin 27
White Knoll 48 Sumter 25
Round 3
Eastside 76 Richland NE 3
York 42 Boiling Springs 41
Fort Mill 56 Westside 21
River Bluff 47 Spring Valley 23
Rock Hill 71 Sumter 9
Chapin 49 White Knoll 28
Round 4
Lugoff-Elgin 72 Greenville 12
Summerville 39 Lexington 28
Fort Mill 45 Spring Valley 32
River Bluff 54 Westside 12
Rock Hill 62 White Knoll 6
Chapin 72 Sumter 12
3:30 - 4:45 - Round 5 - Gold Bracket Quarterfinals (1st and 2nd place teams in each pool)
Eastside 66 Summerville 6
Rock Hill 37 Fort Mill 26
Lugoff-Elgin 54 York 24
River Bluff 41 Chapin 26
4:45 - 6:00 - Round 6 - Silver Bracket Quarterfinals (3rd and 4th place teams in each pool)
Boiling Springs 52 Greenville 18
White Knoll 51 Spring Valley 27
Lexington 58 Richland NE 24
Westside 54 Sumter 24
Friday - 12/30/2016
9:00 - 10:15 - Silver Bracket Semi-Finals and Consi Semi-Finals
Semis
Lexington 45 Westside 31
Boiling Springs 48 White Knoll 22
Consi Semis
Sumter 24 Richland NE 21
Spring Valley 54 Greenville 18
10:15 - 11:30 - Gold Bracket Semi-Finals and Consi Semi-Finals
Semis
Eastside 45 Rock Hill 19
River Bluff 45 Lugoff-Elgin 23
Consi Semis
Fort Mill 44 Summerville 27
Chapin 62 York 12
11:30 - 12:45 - Silver Bracket Placements
9th Place
Lexington 45 Boiling Springs 27
11th Place
Westside 39 White Knoll 36
13th Place
Spring Valley 54 Sumter 12
15th Place
Greenville 24 Richland NE 13
1:00 - 2:30 - Gold Bracket Placements
1st Place
Eastside 47 River Bluff 13
3rd Place
Rock Hill 43 Lugoff-Elgin 22
5th Place
Chapin 33 Fort Mill 31
7th Place
Summerville 42 York 31
2016 KO Sportswear Wildcat Duals - Most Outstanding Wrestlers
Sgt JD Meador Lightweight MOW
145 lbs - Jacob Hart, Fort Mill
1st Lt Ryan Rawl Heavyweight MOW
152 lbs - Noah North, Lugoff-Elgin
Last edited: